18-19 жовтня в пансіонаті «Лісний» конструкторського бюро «Південне» відбулися XIII наукові читання «Дніпровська орбіта», присвячені гуманітарним аспектам освоєння космосу. Організаторами заходу були Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова, Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля», Житомирський музей космонавтики ім. С.П. Корольова. Підтримку надали Українське молодіжне космічне товариство «Сузір’я», Державне космічне агентство України і Дніпровський національний університет ім. О. Гончара.

Тринадцяті читання були присвячені 165-річчю від дня народження Миколи Івановича Кибальчича, українського винахідника, який вперше запропонував ідею керування ракетою хитанням двигуна. Як відзначили організатори, внесок Кибальчича в розвиток ракетно-космічної техніки не отримав достатнього висвітлення, і він відомий насамперед як політичний активіст, а не як один із теоретиків-основоположників майбутнього освоєння космосу.

До президії були запрошені:

Олександр Ерікович Кашанов, заступник Генерального конструктора КБ «Південне» з наукової і навчальної роботи;

Володимир Геннадійович Команов, Герой України, перший технічний директор програми «Морський старт»;

Анатолій Васильович Агарков, заступник Генерального конструктора КБ «Південне» з льотно-конструкторських випробувань;

Володимир Родіонович Кузьмін, начальник відділу персоналу і запобігання корупції ДКА України;

Віталій Віталійович Патока, заступник Генерального директора ВО ПМЗ з персоналу – начальник керування персоналом;

Віктор Васильович Хуторний, Генеральний директор НЦАОМУ з 1996 по 2016 рік;

Олексій Володимирович Кулик, в.о. Генерального директора НЦАОМУ.

Заявки для участі в наукових читаннях надійшли від фахівців та наукових співробітників, молодих вчених і студентів з підприємств, організацій, вишів Дніпра, Запоріжжя, Івано-Франківська, Києва, Житомира, Харкова, Полтави, Чернівців та інших міст України. Було зареєстровано 65 доповідачів, інших учасників читань також зареєстровано як слухачів.

На другий день роботи читань відбулися засідання із шести наукових напрямів:

  • історія авіації і ракетно-космічної техніки;
  • аерокосмічна освіта молоді та вишівська наука. Перспективні інноваційні проєкти;
  • екологія і Космос;
  • філософія і Космос;
  • економіко-правові та гуманітарні аспекти освоєння Космосу;
  • молодь і Космос.

Також було проведено круглий стіл «Віктор Васильович Грачов – головний випробувач ракет КБ «Південне», присвячений 95-річчю від дня народження першого начальника комплексу випробувань та експлуатації КБ «Південне» – соратника головних конструкторів КБ «Південне» М.К. Янгеля і В.Ф. Уткіна, видатного керівника  випробувань на полігонах Капустин Яр, Байконур, Плесецьк усіх бойових ракетних комплексів (чотирьох поколінь і перших п’яти ракетно-космічних комплексів розробки КБ «Південне»). Віктор Васильович фактично сформував колектив випробувачів, яким керував протягом більше ніж 30 років – з 1959 по 1991 рік.

За два дні роботи програму «Дніпровської орбіти» було виконано повністю.