Прес-центр
Прес-центр
ДО 50-РІЧЧЯ ПЕРШОГО ПУСКУ РН «ЦИКЛОН-2»
Виповнилося 50 років від дня першого пуску ракети-носія «Циклон-2» — світового рекордсмена ракетної техніки: усі 106 пусків цієї РН були успішними. 6 серпня 1969 року РН «Циклон-2» вивела на орбіту космічний апарат військового призначення — винищувач супутників системи ПРО.
Історія створення одного з найнадійніших у світі засобів виведення космічних апаратів розпочалася в серпні 1965 року, коли було прийнято постанову уряду про створення космічного носія на базі орбітальної ракети. І вже у березні 1966 було розроблено ескізний проєкт космічного ракетного комплексу (КРК) 11К69 («Циклон-2»). Так уперше в історії ракетної техніки був створений космічний ракетний комплекс із повною, 100%-ю автоматизацією передстартового циклу підготовки ракети-носія, розроблена оригінальна технологія підготовки ракети до пуску з використанням транспортно-установочного агрегату, оснащеного пристроями автоматичного стикування пневмо-, гідро- та електрокомунікацій.
КРК11К69 розроблений КБ «Південне» спільно з КБ транспортного машинобудування і НВО «Електроприлад». Він був розміщений на космодромі Байконур.
Довжина РН «Циклон-2» становила 39 м, діаметр — 3 м. Це була двоступенева ракета легкого класу для запуску космічних апаратів різного призначення на низькі кругові та еліптичні навколоземні орбіти, у тому числі незамкнуті .РН «Циклон-2» могла виводити на орбіту 1500-5000 кг корисного вантажу.
Рухова установка I ступеня ракети-носія складалася з трьох основних двокамерних двигунів розробки КБ «Енергомаш» і чотирикамерного рульового двигуна розробки КБ «Південне». На II ступеню встановлено основний двокамерний двигун розробки «Енергомаш» і рульовий чотирикамерний двигун розробки КБП. Усі двигуни працювали на рідкому паливі з висококиплячими компонентами, що самозаймаються. Автономна інерціальна система управління ракети-носія розроблена КБ «Електроприлад».
З 1969 по 1982 рік в інтересах протидії космічним об’єктам ракетами-носіями 11К69 були виведені три космічні апарати-мішені та 18 КА-перехоплювачів. Перехоплення об’єктів забезпечувався на висоті до 1000 км.
РН «Циклон-2» увійшла в історію світового ракетобудування як одна з найнадійніших ракет-носіїв, успіх якої досі нікому не вдалося повторити.