Прес-центр
Прес-центр
ГОЛОВА ДКАУ ВІДВІДАВ ДНІПРОПЕТРОВСЬКИХ РАКЕТНИКІВ
м. Дніпропетровськ, 26 лютого 2016 р. – на ДП ВО ПМЗ з ініціативи ДКА України відбулася зустріч Голови Державного космічного агентства України Сабадоша Л.Ю. із представниками профспілкових активів ДП ВО ПМЗ і ДП «КБ «Південне». У зустрічі також взяв участь народний депутат України, член колегії ДКА України Тетерук А.А., зустрінув ‒ голова профспілкового комітету галузі Валерій Васильєв.
Реальним приводом для зустрічі стало те, що наприкінці січня 2016 року Державним космічним агентством України в односторонньому порядку і безпідставно було змінено Статут ДП «КБ «Південне», що прямо впливає на діяльність підприємства. У новій редакції Статуту не виявилося посади Генерального конструктора ‒ Генерального директора, яку з 2010 року займає Олександр Вікторович Дегтярев. Ця посада вже більше 60 років визначає особливості керування підприємством як головної проєктно-конструкторської й наукової організації космічної галузі, яка координує роботу великої кооперації. Після чого наказом ДКАУ від 17 лютого Дегтярева О.В. було звільнено із займаної посади.
***
Зустріч мала закритий характер, потрапити на неї можна було тільки за спеціальними списками. «Людей з камерою», включаючи представників інформаційної служби КБП, у ці списки внесено не було.
Протягом усієї зустрічі, а вона тривала більше двох годин, зал категорично не сприймав «гостя». Такої розмови цей зал ще не пам’ятав за весь час свого існування. На жодне з питань, а їх було більше 20, пан Сабадош відповіді по суті не дав.
Керівник ДКАУ навіть не спромігся підготувати для своїх спічів переконливу аргументацію. Найчастіше його аргументи суперечили тільки що наведеним. Увесь його виступ було побудовано на перекручуванні фактів і викривленні реальності. Зал неодноразово «вибухав» обуренням і заплескував виступаючого. Через повну безглуздість його висловлень люди так і не зрозуміли, навіщо він ініціював цю зустріч, щоб зрештою показати себе з такого непривабливого боку.
Зустріч була відкрита доповіддю Сабадоша Л.Ю. про результати його діяльності на посаді Голови ДКА України з вересня 2015 р. Було позначено низку ключових питань, зокрема, перспективи проєкту «Циклон-4» і створення супутникової системи зв’язку «Либідь», оперативно-тактичного ракетного комплексу «Сапсан», а також проблему недофінансування національної космічної програми. Любомир Юрійович відзначив, що йде «втрата ринків у зв’язку з «непереборними обставинами», проєкт «Циклон-4» «перебуває у глухому куті», проте, він дав позитивну оцінку своєї «системної» роботи на керівному пості й заявив, що «результати рухаються убік показників, що зростають».
Коментуючи останні події, а саме кадрові зміни на ДП «КБ «Південне», Сабадош Л.Ю. відзначив, що керувався рекомендаціями Державної фінансової інспекції і колегії ДКА України. Основним обвинуваченням, висунутим Дегтяреву за результатами проведеної фінансової інспекції, стало нецільове використання кредитних коштів, отриманих КБ у рамках проєкту «Циклон-4». Відповідальність за цю діяльність голова ДКАУ у своїй промові цілком поклав на ДП «КБ «Південне» як головного розроблювача проєкту.
У реальності: кошти пішли на оплату страховки ще не виготовленої ракети. КБП категорично (письмово) заперечувало проти такого страхування, однак остаточне рішення за фактом страхування було прийнято ДКАУ у вигляді прямої вказівки ДКАУ як розпорядника кредитними коштами на адресу ДП «КБ «Південне» (платника) на здійснення проплати (втім, як і всі принципові рішення щодо проєкту «Циклон-4»).
Водночас пан Сабадош продемонстрував повну некомпетентність у питанні розподілу відповідальності щодо проєкту «Либідь», неодноразово висловивши позицію, що відповідальність за результати лежить на КБП.
У реальності: за рішенням ДКАУ головною організацією з проєкту «Либідь» є ДП «Укркосмос», головним розроблювачем – канадська фірма MDA, а виготовлювачем супутника ‒ російська компанія АТ «Інформаційні супутникові системи» ім. академіка М.Ф. Решетньова». ДП «КБ «Південне» реально в проєкті не бере участі, а здійснює тільки інтеграцію вже готового апарата з ракетою-носієм.
Наступним доріканням на адресу підприємства стало недовикористання виділених у 2015 році коштів (виділено 49 млн. грн., використано 20 млн. грн.).
У реальності: бюджетні кошти 2015 року були виділені тільки у вересні. Усі виконувані КБП розробки із залученням кооперації вимагають значного часу й об’єктивно не можуть бути завершені протягом двох місяців. Кількаразові пропозиції КБП розпочати роботи завчасно за рахунок власних коштів (не чекаючи бюджетних надходжень) керівництвом космічного агентства були відкинуті.
Далі у своїй промові пан Сабадош також визначив свій пріоритет із приводу прийнятного віку керівника підприємства – 45-55 років. Це, на його думку, є максимальним віком, у якому людина здатна «реально бачити перспективу».
Виникає розумне питання: що ж робити, наприклад, з Борисом Євгеновичем Патоном ‒ президентом Національної академії наук України, академіком НАНУ, академіком АН СРСР — нині РАН, президентом Міжнародної асоціації академій наук, почесним членом Римського клубу, чий 97-літній день народження недавно святкувала вся наукова еліта України і хто продовжує мудро й кваліфіковано керувати наукою країни.
Проблем важко хворого Південмашу Сабадош не торкався, обмежившись загальним обвинуваченням на адресу КБП, яке коротко можна виразити так: «як проєктуєте – так і виготовляється».
У реальності: Південмаш протягом багатьох років хронічно не забезпечується замовленнями з боку держави, а його «успішний» менеджмент призвів до повної неконкурентоспроможності продукції через непомірно високу вартість виробів.
Пан Сабадош неодноразово підкреслював, що кілька раз пропонував Дегтяреву обійняти посаду Генерального конструктора.
У реальності: по-перше, в оновленому Статуті КБ «Південне» така посада відсутня в принципі, по-друге, виникає закономірне питання: як і на підставі чого людині, яку знімають із посади за «істотні претензії» (на ділі зовсім необґрунтовані), Голова ДКАУ пропонує зайняти цю високу «посаду».
Далі йшов ряд «глибоких» думок на зразок: «середня зарплата не найважливіший показник, а загальний» або «той, хто працює повинен одержувати достатню заробітну плату, щоб не виїхати за кордон», «у зверненнях КБП все написано правильно, але не суперечить тому, що вважаю я», усі повинне бути «системно», «я – голова космічної агенції» і т.п.
Після пропозиції «висловитися від заводу» (малося на увазі ДП ВО ПМЗ) на трибуну вийшов голова профспілкового комітету ДНВП «Об’єднання Комунар», суть виступу якого зводилася до висловлення безмежної довіри Сабадошу Л.Ю., як колишньому керівникові ДНВП «Об’єднання Комунар».
У реальності: така безмежна довіра призвела до істотних результатів: на цей час середня зарплата на ДНВП «Об’єднання Комунар» становить 2200 грн., основна частина співробітників підприємства працює два дні на тиждень, а з першого березня планується перейти на «одноденку».
До речі, на запитання, поставлене із зали голові профспілкового комітету галузі Валерію Васильєву про його особисту думку з питання відсторонення керівника КБ «Південне» від посади, чіткої відповіді не надійшло (незважаючи на те, що саме завдяки зусиллям О.В. Дегтярева трудовий колектив Південмашу одержав таку довгоочікувану зарплату).
На прес-конференцію, яка проводилася паном Сабадошем після зустрічі, керівництво КБ «Південне» (втім, як і працівники) допущено не було.
На закінчення хотілося б відзначити, що дорога додому для пана Сабадоша і його колеги перетворилася в ганебну втечу. Для того, щоб покинути територію заводу, йому довелося виїхати через ворота Південної прохідної, які люди вважали давно завареними, оскільки на всіх інші прохідних його чекали працівники підприємства, що хотіли поставити йому кілька питань. Обурені люди скандували «Сабадош, КБ не трожь!»
Центр інформаційних зв’язків КБ «Південне»