10 квітня 2019 року виповнюється 65 років від дня заснування Державного підприємства «Конструкторське бюро «Південне» імені М.К. Янгеля».

ДП «КБ «Південне» спеціалізується на створенні ракетно-космічної техніки та є одним із визначних лідерів ракетно-космічної науки і технологій в Україні та світі.

Підприємство здійснює науково-дослідні розроблення ракетно-космічної техніки та є системним інтегратором, що володіє новітніми висококонкурентними інноваційними технологіями світового рівня. Потенціал підприємства та сформована на його базі кооперація стали одним із ключових факторів забезпечення для України статусу космічної держави і можливості входити до клубу країн, що здатні створювати широку номенклатуру сучасної конкурентоспроможної ракетно-космічної техніки.

За минулий період у КБ «Південне» розроблено понад двадцять ракетно-космічних комплексів. Ці роботи виконано спільно з головним заводом-виробником – Південмашем – у тісній співпраці з багатьма інститутами і підприємствами кооперації.

Тривала інтенсивна робота за двома головними напрямами: оборона і космос, які доповнювали один одного. Успіхи КБ «Південне» у створенні передової ракетно-космічної техніки багато в чому ґрунтуються на тому, що існує системна координація і глибокий зв’язок науки, проєктування та виробництва, а також на наявності високопрофесійного, мотивованого на кінцевий результат творчого персоналу. У створювану техніку фахівці закладають ефективні, часто піонерські, науково-технічні рішення, завдяки яким розроблення КБ «Південне» у галузі бойових ракет, ракет-носіїв і космічних апаратів часто випереджали свій час, а головне – у них закладено основи для подальшого підвищення основних тактико-технічних характеристик ракет і космічних апаратів через можливість їх подальшої модернізації. На цей час підприємство має більше 8000 винаходів (у т.ч.  ̴ 350 патентів України), з яких упроваджено  ̴ 3000.

Упродовж багатьох років ДП «КБ «Південне» демонструє стабільно високі результати. Так, з 2011 по 2018 роки обсяг виконаних робіт виріс у п’ять разів, обсяг грошових переказів підприємствам-співвиконавцям виріс у шість з половиною разів. Середньомісячна заробітна плата також зростає, як і сума переказаних коштів до бюджету та державних цільових фондів.

На цей час кількість працівників підприємства становить близько 5200 чоловік. Середній вік – 46,5 років. Кількість працівників віком до 35 років становить 35 %.

ДП «КБ «Південне» посідає гідне місце на міжнародному ринку космічних послуг, бере участь у реалізації великих міжнародних космічних проєктів, таких як «Морський старт», «Наземний старт», «Дніпро», «Циклон-4М» (з Канадою), «Вега» (з Європейським космічним агентством), «Антарес» (із США). Також КБ «Південне» активно розвиває співпрацю з перспективних космічних проєктів із США, Канадою, країнами Європи, Азії, Далекого Сходу та ін.

Завдяки  активній   діяльності  на  міжнародному  ринку   космічних   послуг
ДП «КБ «Південне» має можливість динамічно розвиватися, оновлювати наявну випробувальну базу та створювати дослідне виробництво, освоювати новітні технології, фінансувати інші підприємства космічної галузі в рамках спільних проєктів. За минулі роки КБ «Південне» зарекомендувало себе на світовому ринку як надійна організація, що успішно реалізувала значну кількість міжнародних контрактів в інтересах іноземних партнерів.

Гордістю ДП «КБ «Південне» стала легендарна ракета-носій «Зеніт», на базі якої було успішно здійснено амбіційний проєкт світового рівня «Морський старт», а згодом – і «Наземний старт» на космодромі Байконур.

Вимушене припинення пускової діяльності компанією Sea Launch негативно вплинуло на подальшу долю РН «Зеніт», але, починаючи з 2014 року, ситуація   навколо    проєкту    «Морський    старт»     стабілізується.    Наразі
КБ «Південне» активно співпрацює з новим власником комплексу «Морський старт» – компанією «С7КТС» – для відновлення пускової діяльності.

Новим, вищим рівнем міжнародної співпраці у космічній сфері є участь КБ «Південне» в реалізації ракетно-космічного комплексу «Антарес» («ТАУРУС-ІІ»). Створену ракету-носій використовують для доставляння вантажів на Міжнародну космічну станцію (після закінчення експлуатації у США кораблів багаторазового використання типу «Спейс Шатл»), а надалі планують використовувати її для запуску космічних апаратів як комерційних, так і державних замовників. Це безпрецедентний проєкт в історії співпраці України і США в космічній сфері, оскільки вперше підприємства ракетно-космічної галузі України беруть безпосередню участь у розробленні й виготовленні американської ракети-носія.

Основну конструкцію першого ступеня РН «Антарес» розробило конструкторське бюро «Південне», виготовив Південний машинобудівний завод у кооперації з українськими підприємствами. Вже здійснено дев’ять успішних пусків РН «Антарес» до МКС.

Створення основної конструкції першого ступеня РН «Антарес» було відзначено премією Кабінету Міністрів України у 2013 році.

В активній стадії перебувають роботи з реалізації масштабного міжнародного проєкту «Циклон-4М». Повний цикл розроблення й виготовлення цього перспективного ракетно-космічного комплексу повністю забезпечує кооперація українських підприємств. Головна перевага проєкту – максимальне використання науково-технічних, конструктивних і технологічних наробків КБ «Південне». В основу проєкту «Циклон-4М», що здійснюється у співпраці з канадською компанією Maritime Launch Services Ltd, покладено технічні та конструкторські рішення, які дозволяють максимально швидко, з високим рівнем якості, надійності та з конкурентною вартістю вивести на ринок пускових послуг РН «Циклон-4М». За спільними оцінками проєкт має всі перспективи для успішної реалізації. Початок будівельних робіт на космодромі біля міста Кансо (провінція Нова Шотландія, Канада) заплановано на кінець 2019 року. Реалізація проєкту «Циклон-4М» забезпечить завантаження Південмашу та збереження можливості виготовлення ракет-носіїв в Україні.

Ще одним перспективним проєктом є створення космічного ракетного комплексу на основі ракети-носія легкого класу «Циклон-1М». Цю ракету створюють, щоб задовольнити перспективний попит щодо виведення на низькі орбіти одиночних малих космічних апаратів, а також КА для формування їх низькоорбітальних угруповань як з метою первинного виведення, так і з метою поповнення угруповань.

В основу розроблення покладено:

  • раціональне поєднання нових технологій з високонадійними серійними вузлами й агрегатами;
  • використання композитних матеріалів для основних корпусних елементів ступенів, серед них – баки для кріогенних компонентів палива;
  • застосування орбітального ступеня з рушійною установкою нового розроблення на екологічно чистих компонентах.

Для РН «Циклон-1М» розглядають різні райони можливого розміщення наземного комплексу, серед них передбачають і пуски з території України.

Підприємство не лише зосереджує увагу на проєктах, що діють, а й інтенсивно проводить перспективні науково-технічні розроблення, які мають забезпечити стабільне майбутнє підприємства, повноцінну реалізацію його науково-технічного потенціалу і, зрештою, гарантувати створення сучасної космічної техніки, що базується на передових технічних рішеннях.

Серед таких проєктів – перспективне сімейство екологічно чистих ракет-носіїв «Маяк» (в основу якого покладено найкращі проєктні і конструкторські рішення, відпрацьовані  на  раніше  створених  комплексах
КБ «Південне», що дозволяє істотно зменшити вартість розроблення), космічні апарати різного призначення, рідинні і твердопаливні ракетні двигуни різного призначення та ін.

Одним з найважливіших напрямів діяльності КБ «Південне» є розроблення рідинних і твердопаливних двигунів з повним циклом виготовлення матеріальної частини в Україні. Сьогодні підприємство завершує відпрацювання двигуна другого ступеня РН «Циклон-4М», працює над створенням цілого ряду двигунів для маршових та верхніх ступенів, які може бути використано у власних і міжнародних проєктах. Триває інтенсивне розроблення лінійки рідинних двигунів з тягою від 40 кг до 1000 тонн.

Визнанням досягнень КБ «Південне» і Південмашу в цій сфері є створення рушійної установки четвертого ступеня для європейської ракети-носія «Вега». Від лютого 2012 року проведено дванадцять успішних пусків цієї ракети з космодрому Куру у Французькій Гвіані.

Членів авторського колективу розробників рушійної установки для четвертого ступеня РН «Вега» було удостоєно звань лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки.

Створювані в Україні сучасні конкурентоспроможні ракетні двигуни мають важливе значення як для комплектації ракетних комплексів, так і як самостійний, затребуваний на світовому ринку продукт, що має великий експортний потенціал.

***

У рамках загальнодержавної космічної програми та з власної ініціативи на ДП «КБ «Південне» створюють космічні апарати дистанційного зондування Землі з високою роздільною здатністю, супутникову систему оптично-електронного спостереження високої роздільної здатності, низькоорбітальну систему «Космічний патруль», платформи геостаціонарного супутника зв’язку та багатоцільовий транспортний космічний модуль.

На території КБ «Південне» розпочато роботи зі створення наземної станції керування та приймання даних, а також центру керування польотом КА.

ДП «КБ «Південне» приділяє багато уваги пошуку вирішення глобальних проблем планетарного масштабу для людства. Зусилля фахівців спрямовано на вирішення таких актуальних загальносвітових проблем, як видалення радіоактивних відходів у космос, антиастероїдний захист Землі, оперативне керування кризовими і надзвичайними ситуаціями, викликаними техногенними й природними катастрофами, видалення космічного сміття з навколоземних орбіт та ін. Найперспективнішим із цих напрямів є участь у діяльності міжнародної організації Moon Village Association, завданням якої є об’єднання зусиль учасників у створенні інтернаціональної бази на Місяці. Сьогодні КБ «Південне» представляє проєкти «Космічна транспортна система» і «Місячна промислово-дослідна база».

Спираючись на багаторічний досвід створення спеціальних видів озброєння, КБ «Південне» активно працює над зміцненням оборонного потенціалу України. В ініціативному порядку розгорнуто повномасштабний комплекс робіт з модернізації наявних та створення нових зразків озброєння, серед яких – перший вітчизняний оперативно-тактичний ракетний комплекс. Триває наземне відпрацювання його складових частин та ходові випробування самохідної пускової установки.

***

Створення та розвиток дослідного виробництва й експериментальної бази КБ – пріоритетне завдання та новий напрям діяльності підприємства, націлений на розвиток технологічного рівня промислового виробництва продукції. Перспективний план оснащення створюваного на ДП «КБ «Південне» дослідного виробничого комплексу вибудовано виходячи з потреби виготовлення конструктивних елементів ракетно-космічної техніки, що відповідають товарній стратегії підприємства, з урахуванням новітніх тенденцій розвитку машинобудування та технологій метало- і композитооброблення на основі найоптимальніших інноваційних технічних рішень.

Створено робочі місця, виробничі ділянки і спеціалізовані цехи для виготовлення корпусних деталей рідинних та твердопаливних двигунів, бакових конструкцій і днищ ракет-носіїв, інших деталей та виробів складних форм.

Завершується створення сучасної бази для виготовлення деталей та вузлів з полімерних композитних матеріалів. Уведено в експлуатацію установки селективного лазерного плавлення для виготовлення металевих деталей складних форм і деталей із вуглецевого 3D-пластику.

Завершено монтаж п’ятикоординатного оброблювального центру для виготовлення великогабаритних деталей із полімерних композитних матеріалів. Уведено в експлуатацію цех складання та електровипробувань космічних апаратів, що відповідає найсучаснішим світовим стандартам.

Уведено в експлуатацію багатофункціональний центр для проведення натурного відпрацювання елементів систем керування, інтегрованих навігаційних систем та головок самонаведення ракет. Тут здійснюватиметься комплексне налагодження функціонування приладів систем керування з органами керування ракет у режимі імітації польоту.

Уведено в експлуатацію першу в Україні імпульсну аеродинамічну трубу короткочасної дії, що дозволить виконувати аеродинамічні продування виробів у діапазоні не тільки надзвукових, але й гіперзвукових чисел Маха.

Уведено в експлуатацію програмно-технологічний комплекс з високопродуктивною обчислювальною машиною та системою інженерного аналізу. По суті, це новий обчислювальний центр Yuzhnoye SC з першим надпотужним суперкомп’ютером в Україні. Унікальну комп’ютерну систему спеціально створено для розв’язання інженерних та наукових задач за допомогою методу обчислювальної математики. Особливості суперкомп’ютера в тому, що він забезпечує розв’язання великої кількості задач за короткий проміжок часу, дає високу точність результатів та можливість проведення повного комплексу розрахункових робіт у максимально стислі строки. Пікова продуктивність обчислювального комплексу становить до 300 терафлопсів (300 трильйонів операцій на секунду).

Для забезпечення сучасного рівня розробок ракетно-космічної техніки
ДП «КБ «Південне» розвиває системну наукову діяльність, залучаючи до цього весь наявний науково-технічний потенціал України та розширюючи міжнародні наукові зв’язки.

У рамках Генеральної угоди про науково-технічне співробітництво між
ДП «КБ «Південне» і НАН України розгорнуто цілий комплекс спільних досліджень актуальних проблем ракетно-космічної галузі. Регулярно проводять зустрічі робочих груп з основних напрямів досліджень, засідання Координаційної ради з організації спільних робіт та видають бюлетень Координаційної ради.

Увійшла у фазу практичної реалізації тристороння Генеральна угода про науково-технічне співробітництво в космічній сфері між Національними академіями наук Білорусі, України та ДП «КБ «Південне». В Києві і Мінську відбулися зустрічі спільних робочих груп.

Паралельно з цим у рамках Генеральної угоди між ДП «КБ «Південне» та провідними вишами МОН України упродовж шести років успішно ведуться спільні дослідження за двосторонніми договорами.

КБ «Південне» є активним членом Міжнародної академії астронавтики (МАА), шість разів у м. Дніпро проводили наукові конференції МАА.

***

Сьогодні КБ «Південне» як головна організація ракетно-космічної галузі України робить усе можливе для безумовного збереження наявного науково-технічного і технологічного потенціалу, а також для забезпечення умов його подальшого розвитку на користь оборони країни і збереження статусу космічної держави.

Для забезпечення проєктування та виробництва передових зразків ракетно-космічної техніки, конкурентоспроможних на світовому ринку, перш за все потрібні висококваліфіковані, творчі та мотивовані фахівці. Саме тому упродовж усієї історії ДП «КБ «Південне» персонал залишається головною цінністю підприємства. Для того щоб співробітники повною мірою використовували свій науково-технічний потенціал, відчували соціальний захист, мали сприятливі умови для праці, відпочинку, особистого та професійного розвитку, на ДП «КБ «Південне» упроваджені і успішно розвиваються багатопрофільна система мотивації персоналу, підготовки й наукового зростання кадрів, молодіжна і медична програми, максимальний соціальний пакет, система корпоративних відносин та фізкультурно-оздоровча програма.

Підприємство турбується про своїх працівників, ветеранів та членів їх сімей і в складних для них життєвих обставинах. Створений з ініціативи керівництва фонд «Доброчинність людям», який уже протягом декількох років оперативно й безкоштовно допомагає людям, довів свою ефективність та доцільність.

Турбота про персонал та системний підхід до його розвитку, всебічна підтримка соціальної політики – важливі складові діяльності
ДП «КБ «Південне». Це прописано і в колективному договорі підприємства, який охоплює практично всі виробничі та соціальні проблеми співробітників. Уся соціальна політика ДП «КБ «Південне»  спрямована на мінімізацію залежності працівників від економічних та побутових проблем для ефективної і високопродуктивної діяльності.

Ефективну й результативну діяльність колективу підприємства високо оцінило керівництво України, ракетно-космічної галузі та органи місцевого самоврядування: державними нагородами відзначено 232 співробітники, галузевими – 819, місцевими – 465.

***

Маючи величезний досвід керівництва кооперацією високотехнологічних підприємств і організацій, що визначають реальний промисловий потенціал країни та її конкурентоспроможність, КБ «Південне» завжди відкрито для співпраці у створенні наукоємної, затребуваної на світовому ринку продукції. КБ «Південне» спільно з кооперацією, незважаючи на наявні проблеми і труднощі, готове до виконання повного обсягу проєктно-конструкторських робіт, експериментального відпрацювання та виробництва сучасної ракетно-космічної техніки на благо України.

***

Своє 65-річчя КБ «Південне» зустрічає як головне підприємство ракетно-космічної галузі України зі стабільним за складом колективом ( ̴ 5200 чоловік), який постійно омолоджується, з реальним завантаженням, однією з найвищих у галузі заробітною платою (понад 14000 грн.) і впевненою перспективою на майбутнє. Підприємство має розвинену соціальну сферу й будує житло для співробітників власним коштом.

ДП «КБ «Південне» зробило вагомий внесок у зміцнення авторитету України у світі як космічної держави.