Прес-центр
Прес-центр
У ВЕРХОВНІЙ РАДІ РОЗГЛЯНУЛИ КОНЦЕПЦІЮ РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖПОЛІТИКИ У СФЕРІ КОСМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДО 2034 РОКУ
17 жовтня у Комітеті з питань економічного розвитку Верховної Ради України відбувся семінар на тему: «Український космос: на перетині минулого і майбутнього». Учасники семінару розглянули Концепцію реалізації державної політики України у сфері космічної діяльності на період до 2034 року, яку представив голова Державного космічного агентства України Павло Дегтяренко.
За словами голови ДКАУ, хоча держава в останні три роки не виділяє кошти на космічну галузь, попри все Україна і сьогодні залишається однією з десяти країн, що мають повний цикл виробництва ракетно-космічної техніки, продовжує працювати у сфері виробництва ракет-носіїв і супутників, моніторингу космічної ситуації та дистанційного зондування Землі. Тобто країна має великий потенціал і всі можливості розвивати такі перспективні напрями космічної діяльності, як телекомунікація, обслуговування супутників, утилізація космічного сміття, видобуток корисних копалин у космосі, облаштування постійної бази на Місяці. Саме на це і направлена Концепція реалізації державної політики України у сфері космічної діяльності.
Згідно з Концепцією, запропоновано три етапи розвитку галузі до 2034 року: 2020-2024 роки – відновлення на новому технологічному рівні можливостей, що були втрачені в результаті розриву зв’язків із Росією; 2025-2029 роки – повноправне партнерство, формування внутрішнього ринку; 2030-2034 роки – сталий розвиток.
На думку Павла Дегтяренка, українська космічна галузь має «завеликі для внутрішнього ринку можливості», тож для її розвитку потрібна підтримка держави – і на внутрішньому, і на зовнішньому ринку, зокрема, державне фінансування низки програм, які забезпечать роботу оборонного та господарського напрямів космічної галузі.
Загалом, за Концепцією, на перші п’ять років реалізації проєктів космічної галузі необхідно 4 млрд грн із державного бюджету і ще 28 млрд грн з інших джерел. Оскільки у проєкті державного бюджету на наступний рік, який зараз розглядають у Верховній Раді, цих коштів не передбачено, голова ДКАУ звернувся до членів Комітету з питань економічного розвитку ВРУ з пропозицією виправити цю ситуацію.
На необхідності визначити стратегію космічної діяльності і важливість державного замовлення у цій сфері наголосив і директор Асоціації високотехнологічних підприємств України «Космос» Вадим Васильєв.
Потенціал космічної галузі для розвитку економіки й укріплення обороноспроможності України учасники семінару розглянули на прикладі КБ «Південне». Зокрема, перший заступник генерального конструктора –
генерального директора КБП Олександр Кушнарьов розповів про нові зразки високоточної зброї, а також про можливості космічної галузі у підвищенні безпеки країни.
Під час семінару було надано пропозиції створити Раду з розвитку космічної галузі при Президенті України та включити керівника Державного космічного агентства до складу Ради національної безпеки і оборони. Члени Комітету з питань економічного розвитку підтвердили готовність сприяти розвитку космічної галузі і запропонували надавати до Комітету конкретні пропозиції.