На третій день конференції закінчилася робота секційних засідань, були проведені тематичні круглі столи в секціях.

Своїми враженнями від заходу ми попросили поділитися гостей КБ «Південне» і керівників секцій.

Джефрі Д. Кемпбелл, представник Orbital:

Вдруге беру участь у цій конференції як спонсор, а взагалі ми вже 10 років працюємо разом з КБ «Південне» щодо критично важливих конструкцій для «Антарес».

Я дуже радий нашому партнерству, у нас хороші ділові відносини.

Вважаю, що конференція дуже важлива й перспективна. Є надія зустріти потенційних партнерів.

Ми продовжуємо роботу з КБ «Південне». У найближчі роки ми запланували ще декілька спільних пусків для доставляння вантажів на МКС.

 

Ярослав Яцків, директор Головної астрономічної обсерваторії України:

Закінчується конференція. Ми бачимо – супровід, прийом, передача даних, організація секцій – все на найвищому рівні! Велика вдячність організаторам за проведення такого високого рівня наукової інноваційної конференції.

Дуже важливо, що люди мають можливість спілкуватися. Зараз в різних секціях іде активне обговорення різних проблем. Я беру участь у роботі другої секції. Говорять, що високий науковий рівень доповідей у секції матеріалознавства. Знаю наскільки висока зацікавленість в секції двигунів, оскільки КБ «Південне» має тут певні наробки, тобто звідси буде зроблений наступний крок розповсюдження цієї інформації серед спільноти і можливі подальші практичні використання зробленого.

КБ «Південне» в реальності стає головною космічною організацією України і лідером, а лідер має певні обов’язки. Лідер мусить робити щось для інших. Можливо, це відволікає його працівників від головної роботи, але це обов’язок лідера. Обов’язок лідера – сприяти консолідації спільноти різних організацій космічної галузі, залучати наукову сферу, яку я представляю, і разом думати про перспективи майбутнього входження України до знаних космічних держав світу.

Ну і нарешті мої особливі враження. Я мав можливість знати попередніх Генеральних конструкторів, спілкуватися з Уткіним, бути близьким другом і колегою Конюхова, зараз співпрацюю з Дегтяревим. Дуже важливим на мій погляд є розповсюдження інформації в журналі «Космічна наука і технологія». Ми маємо можливість запропонувати, щоб у цьому журналі, де Борис Патон головний редактор, а я його заступник, були опубліковані всі головні результати цієї конференції. Я хочу щоб ці результати стали відомі в усьому світі.

Павло Дегтяренко, головний конструктор КБ-1

Перше враження – помітно, що конференція не перша. Це вже шоста конференція, і ми кожного разу поліпшуємо ще дещо. У цьому році відмінності від попередніх разючі, ми досягли нового рівня. Можу сказати, що нам все вдалося. Організатори провели титанічну роботу. Навіть співробітники КБП підходили і дякували організаторам, нібито вони самі не були організаторами, не брали участь у підготуванні. Тому результат однозначно можна оцінити позитивно.

Контракти вже народжуються, але ще не підписуються. Це не швидка робота. Контакти налагоджуються дуже активно, гостям є що нам запропонувати, а нам є що запропонувати їм.

Щодо місячної бази – ви самі побачите завтра: людей на круглому столі буде дуже багато, ця тема викликає чималий інтерес. Звичайно, Україна сама не осилить такий масштабний проєкт. Висловлю крамольну думку, що Україна не стане й об’єднувальною ланкою. Це буде великий проєкт під керівництвом ЄКА – НАСА. Але нам є що запропонувати, ми повинні брати участь у цьому проєкті. Ми повинні штурмувати Місяць!

Олександр Мащенко, перший заступник Генерального конструктора – Генерального директора з організаційно-технічних питань:

Я керую першою секцією «Сучасні та перспективні ракетно-космічні комплекси, ракети-носії, їх компоненти та системи». На секцію підготовлено і подано 70 доповідей із 17 організацій. Очікуване широке коло питань, які подано у заявлених доповідях, починаючи від загальних питань проєктування, конструювання ракетно-космічної техніки, пускових систем, їх відмінностей, порівнянь. Це питання, які пов’язані з проєктуванням різних систем, керуванням, вимірюванням, системи подачі компонентів палива і ПГС, а також питання міцності, орбітального руху, аеродинаміки і т.д. Є питання, що пов’язані з космічним сміттям і його видаленням, а також питання надійності.

Що варто було б відзначити? На попередній 5-й конференції ми висловлювали побажання і рекомендували, щоб учасники від українських організацій для надання їх роботам і доповідям більш прикладного характеру та підвищення їх рівня у науковому плані, спиралися на реальні розробки КБП. Маю відзначити, що зараз із 70 доповідей більше 20  підготовлені у співавторстві з працівниками КБП.

І останнє. Як завжди приємно перебувати у колі розумних кваліфікованих спеціалістів, шукаючих і зацікавлених людей.

Оцінки роботи конференції вже надали і закордонні гості, і українські колеги. Оцінки найвищі. Власне, очікувати чогось іншого ми і не повинні. Тому сподіваюся, що колектив КБП і всі, хто займався організацією і супроводом конференції, виконали своє завдання з дуже високою оцінкою.

* * *

Цього дня також тривали заходи Фонду Премії Роберта і Вірджинії Хайнлайн. Зокрема, бажаючим надали можливість ознайомитися з фантастичними у всіх розуміннях творами Хайнлайна – на демонстраційних столах було представлено десять взірцевих видань його романів. А на телевізійних екранах транслювали документальні фільми, присвячені роботі Фонду.

* * *

Приємним доповненням до основної програми конференції стали екскурсії: етнографічна, екскурсія містом і технічна – КБП і Південмашем.

 

У рамках останньої конференції учасники відвідали цех головного складання Південмашу, екскурсію яким провів заступник начальника цеху 97 Василь Нестеренко; ознайомилися з роботами дослідного виробництва КБП з виготовлення конструкцій з полімерних матеріалів, про яке розповів начальник комплексу 9 Олександр Потапов; побачили у процесі роботи 3D-принтер і прослухали коротку інформацію про нього від начальника відділу 716 Олександра Ломакіна; побували у випробувальному комплексі 3, про можливості якого докладно розповів його начальник Віктор Федоров.

У зв’язку з тим, що учасники ставили багато запитань і виявляли жвавий інтерес до всіх демонстрованих об’єктів, екскурсія трохи відхилилася від запланованого графіка. Але це не зіпсувало настрій аудиторії, оскільки захід був дійсно унікальним за своєю суттю та цікавим для кожного з присутніх. Варто відзначити великий інтерес учасників до виробничих можливостей КБ «Південне» – екскурсійні автобуси були переповнені бажаючими.