21 травня 2018 року об 11:44 за київським часом (04:44 за північноамериканським східним часом) з Центру космічних польотів на острові Уоллопс (штат Вірджинія, США) здійснено успішний пуск модернізованої ракети-носія «Антарес».

PH «Антарес» вивела на орбіту вантажний корабель Cygnus, який доставить на МКС 3350 кг корисного вантажу – устаткування, що необхідне для роботи станції.

Вантажний корабель цієї місії названо на честь колишнього головного операційного директора компанії «Орбітал АТК» Джеймса Томпсона.

Джеймс Томпсон (на фото 6-й ліворуч) під час відвідування ДП «КБ «Південне» у вересні 2009 року.

Головний розробник РН «Антарес» – корпорація Orbital ATK (США). PH призначено для доставляння вантажів на Міжнародну космічну станцію (МКС), а також для запуску комерційних і державних космічних апаратів. Ракета-носій складається з двох ступенів і космічного буксира Cygnus (третій ступінь).

Основну конструкцію першого ступеня PH «Антарес» розробило конструкторське бюро «Південне», виготовив Південний машинобудівний завод у кооперації з українськими підприємствами «Хартрон-АРКОС» (м. Харків), «Київприлад» (м. Київ), «Хартрон-ЮКОМ» (м. Запоріжжя), «ЧЕЗАРА», «РАПІД» (м. Чернігів) і ін.

Слід зазначити, що перший ступінь цієї місії ОА-9 пройшов вогневі стендові випробування у травні 2016 року. Це, власне кажучи, повторне використання матеріальної частини.

Підготовка PH «Антарес» до пуску, її випробування та пуск виконані за участю фахівців ДП «КБ «Південне», ДП ВО ПМЗ, НВП «Хартрон-АРКОС». Українські фахівці у повному обсязі забезпечили виконання всіх операцій у своєму секторі відповідальності. Відповідно до контракту технічну підтримку пуску, приймання й оброблення телеметричної інформації в режимі реального часу забезпечували з території КБ «Південне».

Космічний буксир Cygnus складається з агрегатного блока, у якому встановлено рушійну установку, систему електропостачання та навігаційну систему, а також з герметизованого вантажного відсіку, у якому розміщено корисний вантаж. Після відокремлення від РН «Антарес» Cygnus розверне свої сонячні батареї та за командою виконає серію увімкнень рушійної установки, щоб підняти орбіту і наблизитися до МКС на відстань приблизно 4 км.

Після одержання дозволу КА почне зближення з МКС, і коли він буде на відстані приблизно 12 м, екіпаж МКС за допомогою роботизованої «руки» здійснить стикування.

Cygnus проведе приблизно п’ять тижнів у стикуванні з МКС, після чого в певній точці орбіти його відстикує екіпаж МКС. Далі КА Cygnus здійснить серію увімкнень двигуна, які переведуть його на траєкторію відведення на безпечну для МКС відстань, що буде підтверджено Центром керування польотом у Хьюстоні.

Приблизно через два дні після того як Cygnus залишить МКС, КА для сходження з орбіти увімкне двигун, робота якого триватиме ∼7 хв. Буде потрібно близько 30 хв для того, щоб Cygnus увійшов у щільні шари атмосфери, де він безпечно зруйнується над Тихим океаном.

* * *

Це дев’ятий з десяти запланованих польотів компанії Orbital ATK за  програмою, яку виконують за контрактом з НАСА, та шостий політ корабля Cygnus зі збільшеним герметичним вантажним модулем.

У рамках програми «Антарес» українська сторона виконала увесь комплекс робіт з проєктування, відпрацювання і виготовлення матеріальної частини основної конструкції першого ступеня для PH, замовленої Національним космічним агентством США.

Проєкт «Антарес» – вдалий приклад участі підприємств космічної промисловості України в міжнародних космічних проєктах, активізації зовнішньоекономічної діяльності підприємств, присутності вітчизняної ракетно-космічної галузі на світовому космічному ринку.