Сьогодні все людство святкує Всесвітній день авіації і космонавтики. Ще його називають Міжнародним днем польоту людини в космос. В Україні це ще і День працівників ракетно-космічної галузі.

У цей квітневий день, у вже далекому 1961 році, вперше людина подолала земне тяжіння, зробивши на космічному кораблі виток навколо земної кулі. Цією людиною був льотчик-випробувач Юрій Олексійович Гагарін, який став першим у світі космонавтом.

Для нас, працівників конструкторського бюро «Південне», це професійне свято, яке ми зустрічаємо новими трудовими досягненнями. Нами багато зроблено, ще більше маємо зробити.

У цей знаменний день хочемо привітати всіх співробітників і підприємства ракетно-космічної галузі із професійним святом та побажати міцного здоров’я, творчих успіхів і новаторських ідей у справі створення передових зразків ракетно-космічної техніки!

А нові звершення обов’язково будуть, для цього вже сьогодні створюються всі необхідні умови. На організованій нашим підприємством 5 квітня координаційній нараді закладені основи створення Асоціації високотехнологічних підприємств і організацій – «Космос», що дозволить значно розширити коло потенційної кооперації в інтересах аерокосмічної галузі, створити передумови для якісних змін в освоєнні нових передових технологій та суттєво підвищити конкурентоспроможність підприємств України на світовому ринку.

Мета створення Асоціації – об’єднання можливостей високотехнологічних вітчизняних підприємств на умовах рівноправного партнерства, формування міжгалузевої кооперації для підвищення конкурентоспроможності національного промислового виробництва.

Ракетно-космічна галузь відіграє роль локомотива в розвитку науково-технічного потенціалу України, охоплюючи багато суміжних галузей промисловості й визначаючи розвиток країни як індустріальної та високотехнологічної держави.

Просування конкурентоспроможної національної космічної продукції на міжнародний ринок дає можливість забезпечити рентабельну роботу і достатній рівень фінансових надходжень для модернізації й оновлення виробничо-випробувальної інфраструктури підприємств ракетно-космічної кооперації, а також підприємств суміжних галузей промисловості: металургійної, енергетичної, хімічної та ін.

– Я вважаю, що ця подія великого історичного значення, – сказав в інтерв’ю «Конструктору» голова Наглядової ради ПАТ «ЕЛМІЗ» і за сумісництвом секретар координаційної наради Вадим Васильєв. ‒ Тому що пройшов час, змінилася країна, змінилася система керування країною. Усе більше турбот, пов’язаних з організацією виробництва, з новими технологіями, лягає на плечі бізнесу, на плечі підприємств. І, звичайно, створення такого організаційного координаційного органу дуже важливо, це дозволить об’єднати можливості високотехнологічних підприємств, скоординувати їх дії. Це європейська практика, коли професійні асоціації частково беруть на себе функції, які раніше були в міністерств. Не йдеться про абстрактну дружбу, створення Асоціації має під собою абсолютно ділові основи. Як відомо, є час розкидати камені, а зараз настала пора їх і збирати.

Згодний з колегою і голова координаційної наради – Генеральний директор ДП «ВО «Київприлад» Олександр Осадчий:

‒ Жаль, що ми не зробили цього раніше. Адже ми завжди дивимося на КБ «Південне» з надією, це головне джерело науки, головне джерело господарської діяльності підприємств космічної галузі. І я вважаю, що елемент відкритості, який з’явився в КБП, залучення не тільки підприємств космічної галузі, а всіх, навіть малих, підприємств, які щось можуть виробляти і робити, має величезне значення.

У чому важливість кооперації? Сьогодні ми пройшли по територіях нових підрозділів КБП. Я оцінив як директор, скільки потрібно вкладень, щоб «підняти» ці нові верстати, устаткування. Але ж є хтось поруч, хто вже має ці верстати. І я найчастіше звертаюся до кооперації, щоб щось виготовити в колег, а не купувати устаткування за сотні тисяч, а то й мільйони іновалюти. І я радий, що Генеральний директор КБП Олександр Вікторович Дегтярев підходить до цього питання не містечково: усе зроблю сам, а спирається на всі можливості інших підприємств. Сьогодні потрібно зібратися всім, об’єднати всі можливості, думки, науку і рухати вперед космічну галузь. А Асоціація – це вже результат нашої відкритості, нашої спільної діяльності. Я переконаний, що це дасть результат.

Вихід з непростої економічної ситуації останніх років у кооперації підприємств бачить і президент Асоціації «Авіапром» Валерій Шмаров:

‒ Коли в 90-і роки авіагалузь втратила керування, ми створили Асоціацію «Авіапром». Може, нам не завжди вдається протистояти деструктивним процесам, але ми живемо і працюємо. Сьогодні для багатьох становить інтерес створення «космічного» об’єднання, щоб відродити прекрасні традиції нашого минулого. Велика роль тут належить КБ «Південне». Приємно бачити, що колектив КБ сьогодні нагадує тигра, який приготувався до стрибка. Він зосередився, згрупувався і готовий зробити новий технологічний стрибок. І в цьому – основа майбутнього КБП.

Дійсно, координаційна нарада зі створення Асоціації не випадково відбувалася на базі нашого конструкторського бюро. Авторитет нашого КБ базується на унікальному досвіді у створенні ракетно-космічної техніки й потужному науково-технічному доробку, сформованому більш ніж за 60 років успішної роботи, і підкріплюється вмінням розвиватися в сучасних реаліях, гнучко реагуючи на потреби світового космічного ринку.

В активі КБ «Південне» – велика кількість успішних розробок, багато з яких стали досягненнями світового рівня. При цьому КБ продовжує розвиватися, намагаючись максимально задовольнити потреби сучасного ринку.

У перерві між пленарними засіданнями для учасників координаційної наради були організовані екскурсії підрозділами КБ «Південне». Гості відвідали випробувальний комплекс міцності, комплекс нових технологій, нове приміщення КБ-3, де зовсім скоро почнуть складати космічні апарати. Адже проведення координаційної наради було зумовлено, у тому числі, й необхідністю ознайомити учасників з найближчими і перспективними планами КБ «Південне», обговорити нові тенденції у сфері ракетно-космічних технологій, перспективних розробок і новітніх досягнень у суміжних галузях, виробити ефективні форми організації робіт та керування науково-виробничою кооперацією, висвітлити нові погляди на актуальні проблеми у виробництві й об’єднувальні підходи до їх вирішення.

– Ми – конструкторське бюро, але на ринку потрібні не креслення, а вироби, – сказав Генеральний директор ДП «КБ «Південне» ім. М.К. Янгеля» Олександр Дегтярев. ‒ Нам потрібно розширити кооперацію для того, щоб об’єднати зусилля всіх високотехнологічних підприємств, які зацікавлені у впровадженні високих технологій з використанням досягнень як фундаментальних, так і прикладних наук. Ми взялися за цікаву, серйозну справу, і, як говорили учасники наради, створення Асоціації – це подія, яка ввійде в історію галузі.

Підтримали створення Асоціації не тільки виробничники, але і представники сфери науки й освіти. Досить сказати, що на нараді були присутні шість академіків НАНУ.

‒ Наші випускники успішно працюють у КБ «Південне», і ми цим пишаємося, – сказав ректор Українського державного хіміко-технологічного університету Олександр Пивоваров. ‒ І якщо високі збори покличуть нас, я готовий підписатися і стати корисним учасником Асоціації.

‒ Космічні проєкти, які розпочинаються зараз, можуть бути реалізовані і через десять років, і через покоління, – сказав директор Головної астрономічної обсерваторії України академік НАНУ Ярослав Яцків. ‒ Але навіть якщо нам не судилося побачити деякі плоди своєї праці, це наш внесок у розвиток країни. Астрономічне співтовариство нечисленне, але в Україні є величезні наробки й ідеї, які варто спільно втілити в життя.

Наприкінці пленарного засідання секретар координаційної наради – голова Наглядової ради ПАТ «ЕЛМІЗ» Вадим Васильєв підсумував обговорення:

‒ Асоціація – це добровільне неприбуткове об’єднання рівноправних учасників. Її головні принципи – толерантність і відповідальність. Це і майданчик для з’ясування виробничих відносин, конструктивного діалогу. Наша мета – імпортозаміщення, кооперація та «підтягування» до «космічного рівня» найменших компаній. Важлива і програмна діяльність – експертиза державних документів, лобіювання проєктів та перспективних напрямків. От над усім цим ми і будемо працювати.

Учасникам наради вручили Положення про основні напрямки діяльності «Асоціації високотехнологічних підприємств і організацій України «Космос», щоб вони могли обговорити його у своїх колективах і у разі потреби внести пропозиції та поправки.  Над обробленням пропозицій працюватиме спеціально створена робоча група. Її завдання – скласти в одне ціле різні точки зору, щоб досягти справжньої синергії. Дирекцію Асоціації планують створити в Києві. Пізніше робоча група розішле учасникам Асоціації проєкт Статуту.

Усе це – справа найближчого майбутнього. І перший крок до нього вже зроблено!