Колектив КБ «Південне» висловлює свою глибоку стурбованість систематичними деструктивними діями керівництва космічною галуззю, що вже призвели до істотних фінансових втрат не тільки в масштабах підприємства, але й у масштабах усієї країни.

Сьогодні значно загострилася ситуація навколо проєкту «Циклон-4».  21 жовтня 2003 року в присутності президентів України й Федеративної Республіки Бразилія було підписано міждержавний Договір про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара. Слід зазначити, що відповідальним за реалізацію Договору з української сторони було визначено космічне агентство. Кожною стороною Договору були взяті на себе певні зобов’язання. Українська сторона узяла на себе відповідальність за розроблення і створення ракетного комплексу, а бразильська – наземної частини. Усі роки реалізації проєкту українські підприємства під керівництвом ДП «КБ «Південне», яке було призначено головним розроблювачем космічного ракетного комплексу «Циклон-4», належним чином виконували узяті на себе зобов’язання, у результаті чого льотний зразок «Циклон-4» на цей момент перебуває майже в 100%-й готовності. Бразилія, зі своєї сторони, усіляко затягувала процес і недостатньою мірою приділяла увагу етапам і графіку реалізації створення наземної частини.

ДКА України, як відповідальне за реалізацію проєкту з української сторони, знаючи про стан справ у Бразилії, не вживало ніяких заходів, щоб виправити ситуацію і вирішити проблему затримок із бразильської сторони. І, як результат, 16 липня 2015 року послу України у Федеративній Республіці Бразилія було вручено ноту Міністерства закордонних справ ФРБ про денонсацію Договору про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія «Циклон-4».

За попередньою оцінкою ДП «КБ «Південне», яке володіє всією інформацією про проєкт, збитки, заподіяні Україні внаслідок однобічного припинення дії Договору Бразилією, можуть досягти 805,86 мільйонів доларів США. Відповідна оцінка була надана ДКА України ще в лютому 2016 року.

Самим Договором, а також положеннями Віденської конвенції про право міжнародних договорів передбачено можливість однобічного припинення дії міжнародного договору, однак із вказівкою підстави і заходів, які сторона має намір застосувати до такого договору й строку для надання відповіді, який повинен становити не менше трьох місяців.

Відповідне заперечення української сторони повинне бути направлене бразильській стороні не пізніше 16 липня 2016 року. У випадку відсутності такого, бразильська сторона має повне право оформити документ, за яким Договір буде оголошено таким, що остаточно припинив дію, що, на нашу думку, створить додаткові труднощі для захисту прав і інтересів української сторони.

Зі свого боку ДП «КБ «Південне» зробило аналіз несприятливих наслідків денонсації Договору і направило результати ДКА України, неодноразово зверталося із закликом до створення міжвідомчої робочої групи для підготовки та відправлення заперечення бразильській стороні.

З метою формування й реалізації заходів щодо захисту прав і інтересів підприємств, задіяних у реалізації Договору між Україною й Федеративною Республікою Бразилія (а таких на різних етапах реалізації проєкту було задіяно більше 120), а також для іміджу України як космічної держави, ДП «КБ «Південне» неодноразово прохало ДКА України як уповноважений за договором виконавчий орган ініціювати негайну підготовку й відправлення бразильській стороні заперечення проти денонсації Договору.

7 червня 2016 року на адресу бразильського зовнішньоекономічного відомства було направлено ноту з викладом позиції української сторони щодо однобічної денонсації Бразилією Договору між Україною й Бразилією про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара. При цьому ДКА України навіть не повідомило про це ДП «КБ «Південне» як головному розроблювачу комплексу, якому необхідно планувати свою подальшу діяльність. Текст наведеної ноти направлено тільки на відновлення політичного діалогу між країнами й заклик повернутися за стіл переговорів.

Для забезпечення захисту інтересів держави ДП «КБ «Південне» у черговий раз звернулося до ДКА України із проханням, як можна оперативніше (у строк до 16 липня 2016 року) ініціювати відправлення на адресу бразильського зовнішньоекономічного відомства ноти із прямим запереченням на розірвання в однобічному порядку Договору бразильською стороною без відшкодування збитку, що виник у зв’язку із цим, українській стороні, а також без визначення порядку врегулювання ситуації.

За наявною інформацією, станом на 16 липня 2016 року ніяких дій з боку ДКА України щодо виконання закріплених Договором функцій і захисту інтересів України розпочато не було.

Згідно з положеннями Конвенції відсутність прямого заперечення до моменту припинення дії Договору значно ускладнює подальший захист прав і інтересів України й може унеможливити відшкодування збитку, якого зазнала українська сторона у зв’язку з розірванням міжнародного договору.

Вважаємо, що керівним органам країни необхідно вжити термінових вичерпних заходів щодо компенсації збитку, який Україна несе внаслідок однобічного виходу Бразилії із проєкту «Циклон-4», і повернення в бюджет коштів, так необхідних сьогодні і для забезпечення обороноздатності країни, і для підтримки підприємств промисловості. Ще раз закликаємо вжити діючих заходів щодо припинення систематичних деструктивних дій керівництва ДКА України, обумовлених або його некомпетентністю і професійною неспроможністю, або бездіяльністю й службовою недбалістю.