Засідання круглого столу на таку актуальну тему відбулося у рамках конференції 26 травня.

Модераторами круглого столу виступили перший заступник Генерального конструктора «КБ «Південне» з системного проєктування Олександр Кушнарьов і директор Інституту космічних досліджень Олег Федоров.

Учасники круглого столу виступили з короткими оглядами діяльності своїх організацій і пророблень, пов’язаних з дослідженням і освоєнням Місяця. Усі виступи буде зібрано і розглянуто для публікації у науковому журналі «Космічна наука і технології».

У рамках засідання круглого столу було висловлено думки про місце України у місячному проєкті. Зокрема, у виступах українських доповідачів підкреслювалося, що наша країна не повинна пропустити свій реальний шанс брати участь у такому амбіційному міжнародному космічному проєкті. І необов’язково ця участь повинна виливатися у значні витрати. Ми могли б внести свій внесок у місячні програми, використовуючи свій високий інтелектуальний потенціал та пропонуючи високотехнологічні ідеї реалізації місячного проєкту.

Слід відзначити доповідь Артура Дули, який ознайомив аудиторію конференції з оцінками вартості місячних проєктів, проведених провідними американськими дослідниками. Артур Дула особливо відзначив, що освоєння Місяця має і комерційний потенціал, який припускає різні програми, серед яких, наприклад, космічний туризм.

Усі доповідачі були однієї думки, що тільки об’єднавши зусилля світового космічного співтовариства можна створити місячну базу, яка направить людство на шляху до пізнання Всесвіту і принесе практичні результати світовому співтовариству.

 * * *

Коментар члена президії НАНУ, заступника голови Ради з питань космосу, академіка НАНУ Ярослава Яцківа щодо проєкту місячної промислово-дослідної бази.

–  Питання про місячну промислово-дослідну базу. Ваша думка? Місце України в колонізації Місяця та перспективи на майбутнє?

–  Це необхідно обговорювати. Це майбутнє, але вважаю, що потенціал України ще не настільки високий, щоб ми самотужки освоювали Місяць. У нас був колися спільний з КБ «Південне» проєкт «Селена», який ми хотіли здійснити в Україні: запуск полярного супутника. Умови фінансування призвели до того, що ця унікальна ідея українського супутника для вивчення полярних ділянок Місяця, де є, можливо, вода, де можливе будівництво дослідних баз, не була реалізована.

Другий крок – це обговорення створення місячної промислово-дослідної бази. Це прекрасна ініціатива КБ «Південне», але ми повинні інтегруватися у світову космічну спільноту з Китаєм, Америкою чи Європейським космічним агентством. І те, що ми можемо зробити краще, має увійти до цих міжнародних місій, тобто нас повинні взяти, як партнера. Також як КБ – партнер «Антарес» чи «Вега». Тобто ми повинні подбати, щоб Україна була державою, яку повинні запросити взяти участь. Наприклад, інститут електрозварювання імені Патона вміє робити конструкції, які розкриваються, – це може бути одним з моментів. Наші біологи вміють створювати космічні оранжереї, вирощувати там деякі рослини, які можуть бути використані, наприклад, для харчування.  Це теж додаток до місячної програми, який нам варто запропонувати. КБ і Південмаш можуть робити дещо стосовно систем забезпечення або інших систем. Це ми можемо запропонувати іншим країнам.

Дуже правильно, що ми обговорюємо ці питання. Ми повинні бути рівноправним гідним учасником цієї роботи, до якої людство так чи інакше дійде або через 10 років, або пізніше, але я впевнений, що така перехідна база на Місяці буде! Буде орбітальна станція, як зараз МКС, буде база для підготування майбутніх польотів на Марс. Це необхідно людству.

Ми ніколи не залишимо ідею про те, що рано чи пізно нам необхідно колонізувати інші планети Сонячної системи.

–  Так прапор України буде там майоріти?

–   Буде! Буде!