Прес-центр
Прес-центр
ЗАСІДАННЯ КРУГЛИХ СТОЛІВ «ПЕРСПЕКТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА МІСЯЧНА БАЗА»
У рамках проведення 6-ї Міжнародної наукової конференції «Космічні технології: сучасне та майбутнє» 25 і 26 травня було проведено круглі столи за тематичними напрямками секцій «Матеріали і технології» та «Місячна промислово-дослідна база».
Модератором двох круглих столів секції «Матеріали і технології» виступив начальник комплексу нових матеріалів та перспективних технологій Олександр Потапов. У засіданні брали участь 60 провідних спеціалістів: 32 з КБ «Південне», інші – з ДНУ, Інституту еластомірних матеріалів і виробів та Інституту проблем матеріалознавства.
Тема першого круглого столу – «Створення та впровадження нових класів армованих композиційних матеріалів на підприємствах аерокосмічної галузі». Учасники з інтересом заслухали доповідь декана інженерно-фізичного факультету Національного технічного університету України (КПІ) Петра Лободи. Він представив презентацію про досягнення у галузі створення композиційних матеріалів, що працюють в екстремальних умовах..
Під час дискусії обговорювалися питання дослідження властивостей нових матеріалів, їх зносостійкість, розроблення підходів до керамічних матеріалів та ін.
Підводячи підсумки засідання, було запропоновано створити спільну робочу групу з розроблення проєкту державної програми щодо імпортозаміщення і підготування керівних документів про застосування нових матеріалів у виробах військової та ракетно-космічної техніки.
Другий круглий стіл провели на тему «Функціональний підхід до створення оброблювальних технологій». Основними доповідачами були завідувач кафедри процесів і обладнання механічної та фізико-технічної обробки Кременчуцького національного університету Олександр Саленко і професор Кременчуцького національного університету Віктор Щетинін. Під час роботи столу брали участь провідні спеціалісти КБ «Південне», Інституту проблем матеріалознавства, ІТМ НАН України.
Доповідачі представили огляд, присвячений розмірному обробленню виробів з композиційних матеріалів. Це є безсумнівно цікавим для сучасного високотехнологічного виробництва. Було зроблено акцент і на традиційних методах оброблення заготовок. Доповідачі також продемонстрували деякі особливості застосування функціонально-вартісного підходу до впровадження технології оброблення композиційних заготовок із шаруватих надтвердих матеріалів.
Під час жвавої дискусії обговорювалися питання оптимізації процесів оброблення виробів.
Підводячи підсумки роботи обох круглих столів було відзначено, що провідні наукові організації України мають значний технічний і науковий потенціал для розроблення та впровадження нових матеріалів і технологій під час виготовлення виробів РКТ, а також визначено шляхи подальшої співпраці.
26 травня у рамках програми завершального дня конференції було проведено круглий стіл «Створення місячної бази. Основні кроки й аспекти реалізації». Безпосередньо у роботі взяли участь 14 вчених і спеціалістів з п’яти країн світу. Серед них ті, хто виступив модераторами круглого столу: перший заступник ГК-ГД КБ «Південне» з системного проєктування Олександр Кушнарьов і директор Інституту космічних досліджень НАН України Олег Федоров, а також заступник Генерального конструктора з наукової і навчальної роботи Олександр Кашанов, член Президії НАН України Ярослав Яцків, піклувальник Фонду Премії Роберта і Вірджинії Хайнлайн Артур Дула, директор Європейського представництва ДП «КБ «Південне» Олег Венцковський, завідувач відділом системного аналізу та проблем керування Інституту технічної механіки НАН України Анатолій Алпатов, директор Шансійського науково-дослідного інституту енергомашу (КНР) Лі Пін, начальник проєктного відділу ДП «КБ «Південне» з розроблення спеціальних ракетно-космічних систем Геннадій Осіновий, космічний оглядач, журналіст, видавець сайту RussianSpaceWeb.com Анатолій Зак (США), науковий співробітник Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України Валентин Волков.
Круглий стіл проводили у спеціально трансформованій під цю подію актовій залі КБ «Південне», в якій, крім безпосередніх учасників були присутні понад сто спеціалістів і вчених з багатьох вітчизняних і закордонних організацій, а також представники ЗМІ.
На засіданні було заслухано доповіді – Геннадія Осінового, Валентина Волкова, Олега Венцковського, Анатолія Зака й інших, які присвячено проблемам створення місячної бази. Було порушено питання перспективної співпраці, обміну інформацією, використання двигунів і посадкового модуля розробки КБП, створення нової МКС на орбіті Місяця. Значну увагу приділили фінансовим й організаційним аспектам теми, яку розглядали.
Дискусії, пов’язані зі створенням місячної бази, велися з таких основних питань:
- проєкт створення місячної бази – логічне продовження проєкту Міжнародної космічної станції?
- створення місячної промислово-дослідної бази – повністю роботизоване або все ж таки за участю людини?
- місячна база – промислово-дослідна або просто наукова?
- місячна база – на поверхні або ж підмісячне розміщення?
- аспекти організації міжнародної співпраці.
У своїй роботі круглий стіл щодо створення місячної бази підтвердив зацікавленість вчених і спеціалістів як українських, так і закордонних наукових організацій і підприємств, а також доцільність міжнародної співпраці та координації зусиль у питаннях створення місячної бази. Практику проведення круглих столів, присвячених темі створення місячної бази, буде продовжено.