Останнім часом у засобах масової інформації багато говорять про проблеми Південного машинобудівного заводу. Обговорюють причини проблем, що виникли, і шляхи їх вирішення. Але все це погляд з боку, тобто з деякої відстані, яка не дає побачити й урахувати багато важливих нюансів. Тому в наших замітках ситуація, що склалася, розглядається не здалеку, а з позицій конструкторського бюро «Південне» і Південного машинобудівного заводу…

ДРУГИЙ ПОДИХ ПІВДЕНМАШУ

Дійсно, ситуація непроста. Головне виробниче підприємство ракетно-космічної галузі України зазнає серйозних труднощів економічного і виробничого характеру. При цьому деякі експерти доходять до крайностей у своїх прогнозах, видаючи не просто похмурі перспективи, але часом висловлюючи повну безвихідність і пророкуючи неминучий крах. Але ті, хто здатний скласти повну картину, можуть запропонувати конкретні реальні кроки, що ведуть до відродження космічного флагмана України. Таку позицію, повною мірою, підримує  керівництво КБ «Південне» і, звичайно ж, його колектив.

Конструкторське бюро «Південне» більше 60 років чи не найтісніше взаємопов’язане з Південним машинобудівним заводом. І всі спільні досягнення двох колективів – це результат творчого взаєморозуміння й погодженості дій. Протягом усієї космічної епохи КБП позиціонувало завод як головного партнера в створенні ракетної техніки. І якщо говорити про майбутнє галузі, то воно неможливе без Південмашу, що повноцінно функціонує.

* * *

Становище, що склалося на сьогодні, має досить глибоку природу, і розрив виробничих відносин з Росією – це далеко не основний фактор кризи. Проблеми заводу накопичувалися поступово, протягом багатьох років, і в підсумку склалися умови, у яких його унікальна продукція стала неконкурентоспроможною за ціновими критеріями.

Мабуть, це перша й головна причина, яка і довела ситуацію до критичного, але далеко не безнадійного рівня. У тому, що ситуація не безнадійна, упевнені спеціалісти КБ «Південне» і Південмашу, які вважають, що при правильному керуванні й прийнятті своєчасних і діючих рішень усе можливо виправити.

У першу чергу необхідно оперативно вжити невідкладних заходів для стабілізації діяльності заводу, і чим швидше, тим краще. Стабільність роботи надзвичайно важлива не тільки для двох провідних підприємств ракетно-космічної галузі і Дніпропетровського регіону. Від їхньої успішної спільної роботи прямо залежить доля всієї вітчизняної космічної галузі й космічного майбутнього нашої держави.

* * *

Розуміючи глибину проблем, що накопичилися, а також те, що розраховувати сьогодні доводиться тільки на власні сили, керівництво КБ «Південне» і заводу пішло шляхом об’єднання зусиль для поетапного здійснення комплексу негайних заходів щодо виходу з ситуації, що склалася.

У IV кварталі 2015 року розроблено стратегію спільних дій. У її рамках здійснюються послідовні кроки, оперативно вживаються необхідні заходи щодо вирівнювання ситуації. КБ «Південне» і Південмаш підписали Угоду про принципи і механізми взаємодії щодо реалізації антикризових заходів для забезпечення умов стабільної роботи підприємств. На першому плані поставлено зняття напруженості в колективі Південмашу, пов’язаної із заборгованостями, що накопичилися, із заробітної плати.

Безперечно, це важливий крок, однак треба залишатися реалістами й усвідомлювати те, що й виплата зарплат і погашення заборгованості по енергетиці ‒ лише одне з тих завдань, які треба буде вирішити негайно. І зараз найважливіше – завантажити Південмаш замовленнями, щоб повернути колектив до п’ятиденного робочого тижня із сьогоднішнім рівнем заробітної плати.

І це як мінімум! А як максимум – забезпечити єдиний рівень заробітної плати в КБ і на заводі.

* * *

У підписаній підприємствами Угоді закладено ефективний інструментарій виконання спільних робіт. Ключовий організаційний механізм взаємодії – заснований Радою директорів, яка є колегіальним органом, відповідальним за координацію роботи КБ «Південне» і Південмашу щодо реалізації програми і досягнення поставлених цілей.

З листопада 2015 року проведено вже п’ять засідань Ради, на яких прийнято ряд антикризових заходів. Крім цього, створені спільні робочі групи, що спеціалізуються за основними стратегічними напрямками: адміністративно-технічному, фінансово-економічному, маркетингу й збуту, соціально-кадровому, енергетиці, структурними перетвореннями.

За допомогою системи робочих груп вдалося інтегрувати зусилля й професійний досвід фахівців двох підприємств, оптимізувати і зробити більш ефективною їх взаємодію. Такий підхід суттєво прискорив вирішення організаційних і технічних питань, серед яких основні – це наповнення виробничого плану Південмашу замовленнями з метою дозавантаження виробничих потужностей, погашення заборгованостей і спільного перспективного планування розвитку підприємств на період до 2020 року.

* * *

Прийняті підходи до вирішення проблем виробництва вже дозволяють говорити про конкретні досягнення. Між КБ «Південне» і Південмашем підписано чотири контракти, що стосуються розроблення перспективних двигунів. Один з них намічено використовувати в розроблюваному проєкті ракет-носіїв «Маяк», а в найближчому майбутньому двигун буде запропоновано на американському  космічному ринку.

На цей час укладається ще ряд вагомих договорів на виготовлення заводом матеріальної частини для наземного експериментального відпрацювання перспективного ракетного комплексу. Мова йде про суми контрактів у декілька сотень мільйонів гривень.

Спеціалісти робочих груп спільно реалізують перспективні теми, концентруючись на скороченні виробничих витрат, удосконалюванні організаційної структури й керування.

Тільки з липня і до цього часу КБ «Південне» профінансувало Південмаш на суму близько 220 млн грн для виконання робіт, що мають хороші комерційні перспективи.

* * *

Керівництво КБП і ПМЗ докладає значні зусилля для стабілізації ситуації на Південмаші, проте  будуть потрібні й оперативні заходи на рівні уряду України. У зв’язку із цим робоча група з підготовки законодавчих документів готує проєкт Закону щодо стабілізації діяльності Південмашу і КБ «Південне», який планується подати на розгляд і затвердження Верховної Ради.

Сьогодні можна із упевненістю сказати, що стабілізація економіки Південмашу придбала стійку й позитивну тенденцію. Усього за 2015 рік і початок 2016 року КБ «Південне» розмістило замовлення на Південмаші і профінансувало роботи на суму майже 480 млн грн. У I кварталі 2016 року планується повне погашення заборгованості Південмашу із заробітної плати.

У цей час інтенсивно ведеться спільна робота з повернення Південмашу на чотириденний режим роботи, а починаючи з 2017 року – на п’ятиденний робочий тиждень. З метою поступового забезпечення повноцінного й оптимального завантаження виробничих потужностей розробляється комплексний план заходів.

Також уживаються заходи для безумовного виконання Південмашем замовлень американської компанії «Орбітал АТК» за проєктом «Антарес» і європейських замовлень на постачання рушійних установок для ракети-носія «Вега».

Ведуться активні роботи з повернення на ринок пускових послуг проєкту «Морський старт» і, відповідно, істотного збільшення виробничого завантаження Південмашу виготовленням ракет-носіїв «Зеніт». Завдяки спільним зусиллям КБ «Південне» і потенційних партнерів, з’явилася надія на поновлення робіт за цією важливою для КБ «Південне», Південмашу й усієї кооперації програмою.

Крім того, інтенсивно проводяться переговори з потенційними замовниками на розроблення й виготовлення нових рідинних ракетних двигунів різного класу для подальшого розміщення цих замовлень на Південмаші.

Спільними зусиллями двох колективів розгорнуто роботи із залучення додаткових замовлень на різні авіаційні вузли і компоненти. Також проводяться переговори з європейським замовником щодо виготовлення на Південмаші нового виду продукції – електровозів.

* * *

Завдяки такій тісній і інтенсивній взаємодії, ситуація на Південмаші наприкінці 2015 року відчутно покращилася. Вдалося погасити значну частину заборгованості із заробітної плати і за іншими позиціями. І це далеко не все – спільно вирішується ряд технічних, технологічних, структурних і кадрових питань.

Уживають діючі заходи щодо вирішення проблеми, пов’язаної із заборгованістю, яка накопичилася, з енергетики, що дозволить заводу більш інтенсивно використовувати свої виробничі потужності.

* * *

Треба відзначити, що все сказане торкається лише частини ініціатив щодо спільної співпраці та взаємодії КБ «Південне» і Південмашу, оскільки весь комплекс робіт охоплює суттєво більше коло питань і продовжує розширюватися. На підставі цього заводчани впевнені, що недалеко той день, коли знаменитий Південмаш поверне колишню славу і продемонструє усьому світу свою реальну міць.

А керівництво і колектив КБ «Південне» зроблять для цього все можливе!

Олександр КАМИШОВ (ДП «КБ «Південне»),

Костянтин ЗАВГОРОДНІЙ (ДП ВО ПМЗ) – керівники спільної групи з

фінансово-економічного напрямку