Депутати облради приєдналися до вимог відновити Олександра Дегтярева

У вівторок, 5 квітня, у КБ «Південне» пройшло виїзне засідання комісії Дніпропетровської обласної ради з питань підприємництва, перероблювальної промисловості, торговельного й побутового обслуговування, яку очолює депутат від об’єднання «Самопоміч» Олександр Галаган. Депутати спеціально зібралися, щоб розібратися в питанні звільнення Генерального конструктора – Генерального директора Олександра Дегтярева, тому що обурення колективу КБП давно вийшло за стіни підприємства і набуло значних масштабів.

Засідання відкрив Михайло Бондар, перший заступник Генерального директора – головний інженер, який коротко презентував КБ «Південне», його роль у космічній галузі, особливості роботи і найзначніші успіхи.

Депутати, що зібралися, не з чуток знають про діяльність КБ «Південне» і зі свого боку готові надати колективу підтримку в боротьбі за відновлення Олександра Дегтярева на посаді.

«Нам дуже приємно відвідати таке прославлене підприємство, ‒ сказав Олександр Галаган. ‒ Жаль, що вам зараз доводиться витрачати стільки часу, сил і ресурсів на вирішення конфлікту, що виник. Як депутати, ми не можемо залишитися осторонь від проблеми, що виникла, адже працівники КБП – це в тому числі і наші виборці, перед якими ми несемо відповідальність».

Цінність КБ «Південне» для всієї країни важко переоцінити, упевнений Максим Курячий, народний депутат України від блока Петра Порошенка. За його словами, саме робота таких підприємств задає високу планку, що дозволяє Україні називатися космічною державою.

«Сьогодні Україна називає себе космічною державою, і може це робити тому, що є кити, на яких тримається ракетно-космічна галузь. КБ «Південне» ‒ один із найпотужніших китів, завдяки якому наша країна називається не банановою республікою, а космічною державою, ‒ говорить Максим Курячий. ‒ Проблема, заради якої ми зібралися, ‒ не сьогоднішня, історії її не рік, не два й не п’ять, після 1991 року вона має системний характер. Так, зараз у країні криза, але криза – це ще й стимулятор пошуку нових ринків і нових контрактів. КБ «Південне» ‒ це підприємство, яке показало, що не варто чекати замовлень від держави (а будемо чесними – сьогодні так працює більшість підприємств), а потрібно йти і вирішувати завдання. Ми бачимо, як були знайдені можливості і рішення. У вересні 2015 року змінився керівник Державного космічного агентства України (ДКАУ), прийшов молодий і гарячий, який відразу кинувся все змінювати. Я звернувся із трибуни Верховної Ради до народних депутатів, у РНБО, до Президента України, спікера Володимира Гройсмана і готовий заявити, що Олександра Дегтярева буде відновлено на посаді.

Питання сьогодні не тільки в Дегтяреві, але й у комплексному розвитку галузі. Приємно відзначити, що після звільнення Дегтярева Дніпропетровськ продемонстрував країні свій характер, коли весь трудовий колектив став на захист свого керівника, зімкнувши свої ряди і чітко кристалізувавши позицію. Сьогодні в мене, як у народного депутата, є 841 звернення від імені дніпропетровців конкретно з питання незаконного звільнення Дегтярева. Це свідчить про те, що КБП потрібний саме цей керівник. І питання буде обов’язково вирішене на його користь».

Упевненості народного депутата можна тільки позаздрити, але сам факт того, що питанням зайнялися на високому рівні, дає більші шанси на те, що справедливість буде відновлено, і успішний керівник прибуткового підприємства, якого чомусь звинуватили в неефективному менеджменті, повернеться на посаду Генерального конструктора – Генерального директора. І перед тим, як обговорити конкретні кроки, які потрібно для цього зробити, депутатська комісія детально ознайомилася з діяльністю ДП «КБ «Південне», з менеджментом підприємства і його успіхами.

«Конструкторське бюро «Південне» спочатку було сформоване для створення ядерного щита Радянського Союзу. Але сьогодні, коли незалежна Україна стала без’ядерною державою, КБ «Південне» продовжує працювати й займатися проєктами мирного космосу, ‒ розповів Сергій Кутовий, начальник відділення міжнародного співробітництва. – На сьогоднішній день у КБП займаються розробленням двигунів, ракет-носіїв, космічних апаратів, наземних комплексів. У 1991 році на підприємстві розпочала роботу служба маркетингу, тому що в цей складний період стало очевидно, що великих замовлень від держави ми поки не одержимо, і потрібно шукати замовників за кордоном. Основні ринки, на яких працювало КБП до цього часу, – це країни Північної й Південної Америки, а також Близького і Далекого Сходу. Поки що для співробітництва з Європою є свої перешкоди, але ми працюємо над цим. Зокрема, для членства в Європейському космічному агентстві необхідні фінансові внески, що обмежує нас від участі в європейських проєктах,  а Європі обмежує доступ до недорогих і унікальних українських технологій. Але є так зване асоціативне членство. Ми вже відправили в ДКАУ пропозицію про подібне членство. Проте з Європою ми однаково працюємо – наприклад, беремо участь у проєкті «Вега».

У зв’язку з останніми подіями у конструкторського бюро відкрилися нові можливості для співпраці зі Сполученими Штатами: запропонувати потужні двигуни за замкненою схемою з допалюванням генераторного газу з надлишком окиснювача. Самі американці тільки намагаються розробити подібну технологію, а КБ «Південне» пропонує створити виробництво таких двигунів у США».

«Донедавна ми також гордилися і нашим українсько-бразильським проєктом «Циклон-4», який було заморожено через вихід Бразилії, ‒ відзначив Сергій Кутовий. ‒ Ми підрахували, що через його «заморожування» ми втратили близько 800 млн дол., і ми намагаємося подати позов, говоримо про це із ДКАУ, але поки що безрезультатно. У нас є строк – до липня цього року, інакше повернути гроші вже не вийде. Також ми працюємо над проєктом «Гром-2», який хоча і робиться для іноземного замовника, однак дає нам можливість створити аналогічний комплекс для України. Є задуми і на тему космічного туризму, який ще недавно видавався фантастикою, а сьогодні розробляється деякими приватними компаніями. Технологічне устаткування, двигуни, наукова діяльність, робота з вузами – коло наших робіт дуже широке, і ми успішно його освоюємо».

Звичайно, така велика кількість успішних проєктів – це ще і хороший прибуток. За останні п’ять років на підприємстві виросли обсяги не тільки виробництва, але й реалізації – з 510 млн грн за 2010 рік до більш ніж 1 млрд грн у 2015 році. Виросла кількість співробітників КБ «Південне» (з 4584 до 5285 чол.), збільшилася заробітна плата (з 3166 до 7841 грн в 2015 році), зросла кількість залучених інвестицій (з 2010 року було залучено 7134,4 млн грн із міжнародного ринку).

Про економічне зростання підприємства розповів Олександр Камишов, начальник комплексу керування, планування і координації робіт ‒ заступник головного економіста.

«На нашому підприємстві проводиться менеджмент світового рівня, про що явно свідчать досягнуті нами результати. Тому дивно чути, коли нас запевняють, що керівник КБ «Південне» ‒ неефективний менеджер, ‒ заявив Олександр Камишов. ‒ Кількість співробітників у нас росте, і все за рахунок припливу молодих спеціалістів, середня заробітна плата в лютому 2016 року склала 9200 грн, а в березні – уже 9300 грн. Крім того, ми вносимо вагомий вклад у космічну галузь України: із усього обсягу реалізованої продукції в ДКАУ частка КБ «Південне» становить 73,7%, частка в кількості продукції на експорт – 50%.

Крім того, КБ «Південне» не залишає без замовлень і Південмаш: з жовтня 2015 року по лютий 2016 року були укладені контракти більш ніж на мільярд гривень, причому на цей момент профінансовані роботи більш ніж на 200 млн грн, що дало можливість Південмашу частково погасити заборгованість із зарплати своїм працівникам».

Крім активної діяльності і фінансової успішності, КБ «Південне» яскраво виділяється на тлі багатьох інших українських підприємств різних галузей своїм ставленням до співробітників.

«Тільки КБП продовжує будувати будинки для своїх працівників і не зупиняє будівництво навіть у наш непростий час, ‒ розповів про розвиток соціальної сфери Григорій Петренко, заступник головного інженера ‒ начальник служби побуту. ‒ Сьогодні співробітники підприємства можуть купити житло за собівартістю (на 2014 рік, коли здавався останній будинок, вона становила 6 тис грн за квадратний метр), а молоді спеціалісти ще й можуть оформити позику, оплативши тільки 20% вартості квартири, а інші 80% сплачувати без усяких відсотків протягом 20 років».

Піклується КБ «Південне» і про здоров’я своїх працівників – на території КБ працює фітнес-зал, а влітку є можливість провести відпустку біля моря або річки. Пансіонат «Сокіл» на Азовському морі; дитячий табір «Зоряний» з комфортними корпусами, насиченою програмою, цікавими гостями й екскурсіями; пансіонат «Лісний», відомий усьому Дніпропетровську відмінними умовами відпочинку для дорослих і дітей, ‒ усе це працює без перебоїв і радує співробітників і їх родини. У кожний центр відпочинку були вкладені мільйони гривень (174,6 млн у цілому) – мало підприємств в Україні, які оточують свій колектив такою турботою.

Сьогодні працювати в КБП престижно, адже робота тут завжди цікава, добре оплачується, і відпочинок забезпечується за вищим розрядом. Тому зовсім неважко зрозуміти, як сприйняли працівники КБ «Південне» новину про звільнення Генерального конструктора – Генерального директора Олександра Дегтярева. Позиція колективу була єдиною: буквально за добу було зібрано 4200 голосів проти зняття Дегтярева з посади.

«Генеральний конструктор – Генеральний директор – у нас говорять просто Генеральний – для КБП поняття особливе, сформоване ще Янгелем, ‒ відзначив Віктор Ткаченко, помічник Генерального конструктора ‒ Генерального директора ‒ начальник відділення науково-технічної інформації і патентно-ліцензійних досліджень. ‒ Практично кожний Генеральний працював на підприємстві до самого кінця, адже Генеральний – це не просто директор підприємства, це керівник цілої кооперації. Слід відзначити, що за весь час роботи Олександра Дегтярева в нього не виникло жодного конфлікту з колективом: керівник довіряє колективу, а колектив керівника підтримує, і жодна сторона жодного разу одна одну не підвела. Керівництво КБ «Південне» ‒ це не тільки бізнес, але й політика, і стратегія, ‒ і це все успішно вдавалося Олександру Вікторовичу. КБ «Південне» стало оазисом у пустелі, але якщо воду із цього оазису забрати, від нього нічого не залишиться».

Новий Статут підприємства, який було прийнято мовчки, скасовує посаду Генерального конструктора – Генерального директора, що унеможливлює ефективне керування підприємством. І це ще не все. Він дає можливість на відчуження об’єктів соціальної сфери без погодження із трудовим колективом, через що співробітники можуть втратити і пансіонати, і дитячий табір, і можливість купувати дешеве житло. Але й це ще не кінець! Наказ від 17.02.2016 року пропонує Олександру Дегтяреву після усунення з посади здати всі справи щодо КБ «Південне» у Державне космічне агентство, тобто просто віддати справи підприємства на відкуп агентству! Та й це, на жаль, теж не все. Любомир Сабадош уже побував у Нацбанку і поцікавився, що потрібно зробити, щоб вивести активи КБ «Південне» з банку «Новий». Там йому відповіли, що, як мінімум, постанова Кабінету Міністрів, якою Сабадош і вирішив заручитися. Проте, здається, ця схема в нього прогорить – депутати вже підписали відповідну резолюцію».

* * *

Депутатська комісія під керівництвом Олександра Галагана підписала спільне із трудовим колективом КБ «Південне» звернення, згідно з яким депутати звернуться до голови обласної ради, у Комітет із промисловості Верховної Ради України й особисто до кожного депутата із Дніпропетровська з вимогою відновити Олександра Дегтярева на посаді. Депутати впевнені, що КБ «Південне» ‒ це стратегічно важливе для країни підприємство, а його керівник – Генеральний конструктор – Генеральний директор Олександр Дегтярев за роки своєї роботи довів, що під його керівництвом підприємство розвивається, укладає нові контракти і навіть у кризу успішно знаходить нові ринки.

Юлія СЕВЕРЯНОВА