Прес-центр
Прес-центр
ВІДКРИТИЙ ЛИСТ КОЛЕКТИВУ ДП «КБ «ПІВДЕННЕ» ДО ГРОМАДСЬКОСТІ УКРАЇНИ
Перспективи реформування та нових призначень.
Кадри та репутація проти амбіцій і ілюзій.
Запитання та відповіді.
Настав час змалювати реальність і розвіяти деякі ілюзії, що оточують КБ «Південне» та його діяльність.
Розпочнемо із запитання: що таке КБ «Південне»?
Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» імені М.К. Янгеля» – це:
– підприємство, яке нараховує у своєму штаті більше 5400 унікальних спеціалістів сотень різних спеціальностей із середньою зарплатою більше 9000 грн на місяць на сьогоднішній день,
– підприємство, яке розробляє високотехнологічну ракетно-космічну техніку,
– підприємство, яке успішно функціонує на міжнародному ракетно-космічному ринку та залучає сотні мільйонів доларів в Україну щорічно,
– підприємство, яке не дотується з бюджетних коштів, річне державне замовлення в останні два десятиліття становить суму багаторазово меншу місячного бюджету підприємства,
– підприємство, яке активно розробляє оборонну тематику без залучення державного фінансування,
– підприємство, яке утворює та підтримує всю ракетно-космічну галузь України, забезпечує замовленнями та фінансуванням майже сто двадцять підприємств України з приблизним штатним складом близько двадцяти тисяч спеціалістів,
– підприємство, яке забезпечує зростання всіх показників рік у рік незалежно від зовнішньої та внутрішньої кон’юнктури,
– підприємство, яке постійно здійснює вагомі відрахування в бюджет України у вигляді податків і зборів, які за обсягом на порядок перевищують фінансування державного замовлення, і платить тільки «білі» зарплати,
– підприємство, яке піклується про своїх співробітників, забезпечує їх не тільки заробітною платою, але й реалізує комплексну соціальну політику від програми здоров’я, організації відпочинку до будівництва житла.
Перераховувати можна ще довго, але перейдемо до важливого запитання: у якому оточенні діє КБ «Південне»?
КБ «Південне» працює в основному на міжнародному ракетно-космічному ринку, загальними тенденціями для якого є відсутність безумовного попиту, обмеженість попиту внаслідок дорожнечі створення й експлуатації ракетно-космічних систем, надлишковість пропозицій у розвинутих сегментах ринку, замкнутість розвинутих сегментів ринку внаслідок політики преференцій внутрішнім розробникам і виробникам і обмежений доступ на інші сегменти внаслідок міжнародних обмежень на поширення специфічних технологій.
Наступне запитання: як же КБ «Південне» удалося бути не тільки успішним гравцем у такому непростому оточенні, але й рік у рік посилювати та зміцнювати свої позиції?
Відповідь проста: з одного боку, копітка, багатолітня та системна робота тисяч спеціалістів, яка дозволяє пропонувати комплексний продукт на конкурентних умовах, і, з другого боку, заслужена бездоганна репутація. За великим рахунком, реальність така, що КБ «Південне» не хлібний магазин, торгує не тістечками й черги за нашим товаром немає. Продати такий продукт – мистецтво, яке вимагає унікального досвіду, знань, зв’язків і репутації. І все це у КБ «Південне» є, побудоване власними силами та працею.
Яскравим підтвердженням успіху КБ «Південне», добутого наполегливою творчою працею, є повністю протилежна ситуація на ВО «ПМЗ»: опинившись два десятки років тому в ідентичних умовах з КБ «Південне», також володіючи унікальними знаннями, досвідом і кадровим складом, керівництво підприємства не змогло організувати ефективну роботу, наслідком чого є відсутність замовлень, перманентна фінансова криза, відплив кадрів, деградація виробничих можливостей.
Логічне наступне запитання: наскільки стійке КБ «Південне» до зовнішніх і внутрішніх обурюючих чинників?
Стійке, і демонструє це роками, успішно розвиваючись і підтягуючи за собою всю галузь. Унікальні кадри, бездоганна репутація та системний менеджмент – ось запорука успіху ДП «КБ «Південне». Доти, поки ніхто не порушить союз кадрів і репутації, можна бути впевненим у майбутньому підприємства.
Тоді що ж може порушити цей союз?
Відповідь проста: чинників може бути багато, але, в сьогоднішніх реаліях, основні полягають у неумілих, непотрібних і безграмотних діях і ініціативах вищих інстанцій щодо кадрових рішень і/або спроб необґрунтованого реформування підприємства.
Що це може викликати?
Наслідки найімовірніше будуть сумні та непоправні. Репутаційний або кадровий збиток неминуче відіб’ється на ефективності діяльності підприємства на міжнародній арені. Як результат, слід очікувати скорочення обсягів замовлень і фінансування робіт, що за певних умов може викликати «ефект доміно», коли скорочення фінансування викликає відтік, насамперед, найпрацездатніших і найзапитаніших кадрів, що в свою чергу провокуватиме подальше скорочення обсягу робіт як наслідок кадрового «голоду» та репутаційних втрат, і так далі. Логічно цю схему можна подати так: відсутність нових замовлень і вичерпання наявних ресурсів – затримки та скорочення фінансування – відтік кадрів – нездатність реалізації нових проєктів – посилюється відтік кадрів – нездатність завершення та підтримки поточних проєктів – фінансовий криза – стагнація, у кращому випадку до рівня сусіда по території, у гіршому – вітер у коридорах.
І що ж залишиться після того, як зникнуть репутація та кадри?
Нічого. Купа паперів і креслень, уже нікому не зрозумілих і не потрібних. І все. У КБ «Південне» немає цінних активів, цехів, обладнання, складів напівфабрикатів і продукції. Залишаться тільки запилені архіви, пусті лабораторії й офіси. Їх вартість буде близькою до нуля, ну кому вони будуть потрібні? Таких пустирів уже і зараз повно на підприємствах по всій країні.
Підіб’ємо підсумок: КБ «Південне» – галузеутворююче підприємство, яке має неперевершені кадри та бездоганну репутацію, виробляє високотехнологічний продукт, який користується попитом на міжнародному ринку в умовах відсутності безумовного попиту, і забезпечує постійне зростання за всіма параметрами та напрямками. У результаті можливих помилкових дій, здійснюваних щодо підприємства вищими органами, реальною стає перспектива втрати його позицій, динаміки та наступного занепаду.
І наприкінці декілька запитань, відповідей на які у нас немає:
З якою метою продовжуються спроби «реформ» унікального й успішного підприємства на фоні роками не вирішуваних проблем галузі, наприклад, на «Південмаші», ситуація на якому уже більше ніж критична?
Хто ці «ефективні» нові менеджери, які мають, судячи по вимогах конкурсу, в своїх портфоліо вражаючі успіхи та досвід, і чим їх привабила середня зарплата на рівні 9000 гривень?
Чи усвідомлюють інстанції, які приймають доленосні для КБ «Південне» рішення, що ймовірним результатом таких їх рішень стане те, що керувати їм буде нічим і ніким?
Кому може бути вигідний колапс підприємства, особливо з урахуванням розробок оборонної тематики, які активно реалізуються, особливо актуальних для України сьогодні?
Чи стане КБ «Південне» жертвою ілюзій та амбіцій, які витають у колах навколо нього, і є причиною виру подій, які все більше захоплюють підприємство?
ПРЕС-СЛУЖБА
P.S. І всі ми вірили, що своїми руками
Розіб’ємо скалу, роздробимо граніт,
Що кров’ю власною і власними кістками
Твердий змуруємо гостинець і за нами
Прийде нове життя, добро нове у світ.
/І. Франко «Каменярі»/