Заседание круглого стола на такую актуальную тему состоялось в рамках конференции 26 мая.

Модераторами круглого стола выступили первый заместитель Генерального конструктора КБ «Южное» по системному проєктированию Александр Кушнарев и директор Института космических исследований Олег Фёдоров.

Участники круглого стола выступили с краткими обзорами деятельности представляемых организаций и проработок, связанных с исследованием и освоением Луны. Все выступления будут собраны и рассмотрены для публикации в научном журнале «Космічна наука і технології».

В рамках заседания круглого стола были высказаны мнения о месте Украины в лунном проєкте. В частности, в выступлениях украинских докладчиков подчёркивалось, что наша страна не должна упустить свой реальный шанс участвовать в столь амбициозном международном космическом проєкте. И необязательно это участие должно выливаться в значительные затраты. Мы могли бы внести свой вклад в лунные программы, используя свой высокий интеллектуальный потенциал и предлагая высокотехнологичные идеи реализации лунного проєкта.

Следует отметить доклад Артура Дулы, который ознакомил аудиторию конференции с оценками стоимости лунных проєктов, проведенными ведущими американскими исследователями. Артур Дула особо отметил, что освоение Луны имеет и коммерческий потенциал, что подразумевает различные программы, среди которых, например, космический туризм.

Все выступающие были едины во мнении, что только объединив усилия мирового космического сообщества можно создать лунную базу, которая продвинет человечество на пути познания Вселенной и принесёт практические результаты мировому сообществу.

 * * *

Коментар члена президії НАНУ, заступника голови Ради з питань космосу, академіка НАНУ Ярослава Яцківа щодо проєкту місячної промислово-дослідної бази.

–  Питання про місячну промислово-дослідну базу. Ваша думка? Місце України в колонізації Місяця та перспективи на майбутнє?

–  Це необхідно обговорювати. Це майбутнє, але думаю, що потенціал України ще не настільки високий, щоб ми самотужки освоювали Місяць. У нас був колись разом з КБ «Південне» проєкт «Селена», який ми хотіли здійснити в Україні: запуск полярного супутника. Умови фінансування привели до того, що ця унікальна ідея українського супутника для вивчення полярних областей Місяця, де є, можливо, вода, де можливо потому побудови дослідницьких баз, не здійснилася.

Другий крок – це обговорення створення місячної промислово-дослідної бази. Це прекрасна ініціатива КБ «Південного», але ми повинні інтегруватись в світову космічну спільноту з Китаєм, Америкою чи Європейським космічним агентством. І те, що ми можемо зробити краще, повинно увійти в ці міжнародні місії, тобто нас повинні взяти, як співучасника. Також як КБ – співучасник «Антареса» чи «Веги». Тобто ми повинні подбати, щоб Україна була державою, яку запросять до участі. Наприклад, інститут електрозварювання імені Патона вміє робити конструкції, які розкриваються – це може бути одним із моментів. Наші біологи вміють створювати космічні оранжереї, вирощувати там певні рослини, які можуть бути використані, наприклад, для харчування. Це теж додаток до місячної програми, який нам варто запропонвуати. Можуть щось робити з систем забезпечення чи з інших систем КБ і Південмаш. Це ми можемо пропонувати іншим країнам.

Дуже правильно, що ми обговорюємо ці питання. Ми повинні бути рівноправним гідним учасником цієї роботи, до якої людство так чи інакше дійде чи через 10 років, чи пізніше; але я впевнений, що така перехідна база на Місяці буде! Буде орбітальна станція, як зараз МКС, буде база для підготовки майбутніх польотів до Марсу. Це необхідно людству.

Ми ніколи не залишимо ідею, що рано чи пізно нам необхідно колонізувати інші планети Сонячної системи.

–  Так прапор України буде там майоріти?

–   Буде! Буде!